اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

ولایت و امامت

طرح سلامت

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

نگاهی به نخستین نشست ستاد اربعین حسینی سازمان اوقاف در  سال 1400/ آمادگی سازمان اوقاف برای برگزاری مراسم اربعین

نگاهی به نخستین نشست ستاد اربعین حسینی سازمان اوقاف در سال 1400/ آمادگی سازمان اوقاف برای برگزاری مراسم اربعین

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی در نخستین نشست ستاد اربعین حسینی سال 1400 سازمان اوقاف از آمادگی این سازمان برای برگزاری مراسم اربعین حسینی به روش‌های مختلف خبر داد.

 چهارشنبه 19 خرداد 1400   154  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، نخستین نشست ستاد اربعین حسینی سال 1400 سازمان اوقاف و امور خیریه امروز (19 خرداد) در ساختمان شهید سلیمانی این سازمان برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این نشست اظهار کرد: برای برگزاری مراسم اربعین حسینی 1400 ممکن است، محدودیت‌های مختلفی اعمال شود؛ موضوعی که قطعی بوده این است که این مراسم قطعا با سال‌های گذشته تفاوت‌هایی خواهد داشت.

وی با اشاره به احتمال ممنوعیت پذیرش مسافرین خارجی در مرزهای ورودی کشور از جمله مرز میرجاوه، تاکید کرد: ما باید آماده برگزاری مراسم اربعین حسینی به روش‌های مختلف باشیم؛ روش نخست این است که مراسم بدون محدودیت برگزار شود و روش دوم با محدودیت است؛ در هر روش کمیته‌ها طرح‌های خود را ارائه دهند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه هر ساله کارکرد مواکب اربعین جمهوری اسلامی ایران و همچنین سازمان اوقاف رو به تکمیل می‌رود، گفت: در زمینه برگزاری مراسم اربعین حسینی تعامل سازمان اوقاف با سایر نهادها مثل سازمان تبلیغات اسلامی و ... باید در دستور کار قرار گیرد.

در بخش دیگری از این نشست حجت‌الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه این جلسه به‌منظور هماهنگی برای برنامه‌ریزی در خصوص برگزاری مراسم اربعین 1400 تشکیل شده است، اظهار کرد: موضوع اربعین حسینی طی این سال‌ها جایگاه ویژه‌ای در بین مردم پیدا کرده است و آنچه که در خصوص زیارت اربعین در روایات مورد تاکید بوده، امروز تجلی پیدا کرده است.

وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه حماسه اربعین حسینی می‌تواند مقدمه‌ای برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی باشد، افزود: راهپیمایی اربعین حسینی، تبدیل به اجتماعی بی نظیر در سطح دنیا شده است و ظرفیت‌هایی را ایجاد کرده که باید از آنها استفاده کرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: حماسه اربعین حسینی در این سازمان از چند جهت اهمیت دارد؛ یکی از این جهات این است که ما موقوفاتی داریم که نیتشان در خصوص اربعین است، بنابراین باید برای استفاده از این موقوفات برنامه‌ریزی داشته باشیم.

حجت‌الاسلام عادل درباره خدمات سازمان اوقاف و امور خیریه در اربعین 1398، گفت: در اربعین سال 1398 در مجموع 107 موکب را برای خدمت‌رسانی به زائران سیدالشهدا (ع) توسط سازمان اوقاف و امور خیریه برپا شد؛ 35 موکب در عراق و 72 موکب در کشورمان.

وی با اشاره به راه‌اندازی کمیته‌های مختلف در اربعین 1398، افزود: در سه محور «میرجاوه»، «مرز خسروی، مهران، چزابه و شلمچه» و «شهرهای زیارتی عراق» موکب‌های سازمان اوقاف و امور خیریه برپا شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به احتمال برگزاری مراسم اربعین 1400 با شرایط خاص و رعایت مسائل بهداشتی، تاکید کرد: در این جلسه تعیین سیاست‌ها و برنامه‌های اربعین 1400 را در دستور کار قرار داده‌ایم که پیش‌نویس ابلاغیه را آماده کرده‌ایم؛ قصد داریم در خصوص برگزاری مراسم اربعین حسنی یک دستورالعمل واحد با امضای ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه به استان‌ها ابلاغ شود؛ نکات اصلاحی بخش‌های مختلف سازمان نیز در این پیش‌نویس اعمال می‌شود.

حجت‌الاسلام عادل با بیان اینکه در این پیش‌نویس موضوعات مختلف لحاظ شده است، تصریح کرد: پیش‌بینی ما برای اربعین 1400، برپایی 313 موکب است؛ نکته مهمی که وجود دارد این است که نه‌تنها این تعداد قابل دست یافتن بوده بلکه بیش از این قابل اجراست.

وی با اشاره به اینکه سه دسته موکب را از لحاظ محل استقرار برپا می‌کنیم، افزود: نخستین دسته این موکب‌ها، موکب‌هایی هستند که در شهرها برپا می‌شوند؛ این موکب‌ها نیز سه دسته هستند؛ نخست موکب‌هایی که مبدا حرکت زوار هستند؛ دوم موکب‌هایی که در مسیر تردد زوار هستند و سوم موکب‌هایی که تحت عنوان موکب‌های جاماندگان برپا می‌شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: دسته دوم موکب‌ها از لحاظ استقرار، موکب‌هایی هستند که در مناطق مرزی ورودی مثل میرجاوه، آذربایجان شرقی و گلستان و در مناطق مرزی خروجی مثل کرمانشاه، خوزستان و ایلام قرار دارند؛ دسته سوم موکب‌ها از لحاظ استقرار همه موکب‌های برپا شده در کشور عراق خواهد بود.

حجت‌الاسلام عادل گفت: موکب‌ها از لحاظ کارکرد نیز به چهار دسته تقسیم می‌شوند دسته نخست موکب‌هایی هستند که کارکرد رفاهی، بهداشتی و پذیرایی دارند؛ دسته دوم موکب‌هایی هستند که فقط کارکرد فرهنگی دارند؛ دسته سوم موکب‌هایی هستند که تلفیقی از رفاهی و فرهنگی هستند و دسته چهارم موکب‌هایی هستند که فقط بحث اسکان در آنها مطرح است.

وی با تاکید بر فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی، خاطرنشان کرد: موضوع اطلاع‌رسانی و تبلیغات بسیار مهم است؛ مردم باید بدانند ظرفیت وقف چگونه در خدمت اربعین قرار گرفته است و انعکاس این موضوع باید به نحو احسن انجام گیرد.

در ادامه رضا معممی‌مقدم؛ مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و مسئول دبیرخانه ستاد اربعین در این سازمان با اشاره به اینکه هنوز برای برگزاری مراسم اربعین حسینی ابهاماتی وجود دارد، گفت: برپایی تعداد 313 موکب یعنی ما نسبت به سال 1398 افزایش 200 درصدی خواهیم داشت؛ قطعا سیاست سازمان اگر براساس مردم محوری، ترویج وقف و تسهیل‌گری باشد یعنی ما مسیر درست را رفته‌ایم.

وی تاکیدکرد: ما نیازمند بازطراحی نقش‌آفرینی سازمان اوقاف و امور خیریه در اربعین حسینی هستیم؛ باید به جای موکب‌داری، موکب‌یاری کنیم.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف خاطرنشان کرد: بقاع متبرکه که مهد عترت و قرآن هستند چه بهتر جایی برای بدرقه زائران باشند؛ برای این موضوع برگزاری «همایش ملی مواکب سازمان اوقاف» مدنظر قرار داده‌ایم؛ مانور اربعین سازمان اوقاف همین همایش خواهد بود؛ ما معتقدیم سازمان به اندازه خدمات و جغرافیا خودش دیده نشده است و این همایش به این سبب برگزار می‌شود.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام سید محمدکاظم موسوی متقی مدیرکل فرهنگی، حجت‌الاسلام محمد نوروزپور مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی، حجت‌الاسلام شوزب شیری مدیرکل بازرسی مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات به بیان نکاتی در خصوص مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه در برگزاری مراسم اربعین حسینی پرداختند.

در انتهای این نشست مدیران کل اوقاف استان‌های کرمانشاه، ایلام، خوزستان و مدیرکل اعزام مبلغ سازمان اوقاف به‌صورت ویدئوکنفرانسی به بیان نکاتی پرداختند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار