اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه

میز خدمت الکترونیکی

 راهبردها و  روال ها ی سازمان اوقاف  امور خیریه در حوزه دولت الکترونیکی

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

«وقف» میراث مشترک جوامع انسانی/ «شفافیت» تضمین استمرار «وقف» است

«وقف» میراث مشترک جوامع انسانی/ «شفافیت» تضمین استمرار «وقف» است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه «شفافیت» تضمین استمرار «وقف» است، گفت: دامنه وقف به یک کشش فطری و انسانی برمی‌گردد و میراث مشترک جوامع انسانی است.

 یک شنبه 10 مرداد 1400   112  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز (۱۰ مرداد) در آیین پایانی «هفتمین جشنواره وقف چشمه همیشه جاری» که در ساختمان شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، اظهار کرد: وقف اساسا یک میراث دینی و الهی بوده و در فرهنگ دینی همواره به این سنت حسنه توجه شده است.

وی با اشاره به اینکه «وقف» یک زبان خِیر مشترک جهانی، وجه اشتراک انسانی و یک کشش فطری است، تصریح کرد: دایره دین در حوزه وقف بزرگ است؛ اگر به مجموعه موقوفات جهانی بپردازیم متوجه می‌شویم که منشاء دینی دارند؛ به‌عنوان مثال دانشگاه هاروارد به‌عنوان یکی از بزرگترین موقوفات جهان، ریشه در وقف دینی دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه دامنه وقف به یک کشش فطری و انسانی برمی‌گردد و میراث مشترک جوامع انسانی است، افزود: آستان قدس رضوی باید به‌عنوان بزرگترین موقوفه جهانی نامگذاری شود؛ ۸۵ درصد از موقوفات آستان قدس رضوی ثبت حقوقی شده‌اند و این میراث پس از انقلاب اسلامی است؛ آستان قدس رضوی در بسیاری از شهرها و حتی کشورهای دیگر موقوفه دارد.

حجت‌الاسلام عاملی با اشاره به اینکه در کشورهایی که درگیر جنگ جهانی اول و دوم بودند، توسعه «وقف» چشمگیر بوده است، گفت: ما وقف را مصداق خیر عمومی می‌دانیم؛ خیری که به همه مردم می‌رسد.

وی با بیان اینکه «شفافیت» تضمین استمرار «وقف» است، تاکید کرد: امکان گزارش‌دهی هفتگی سازمان اوقاف کار بسیار مهم و خوبی بوده است؛ باید امکان گزارش‎دهی بر خط در سازمان اوقاف نیز وجود داشته باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ایجاد امکان وقف جسم، تصریح کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه باید به وقف جسم هم توجه داشته باشد که افراد چگونه جسدشان را وقف کنند؛ انسان اگر اعضای بدن و جسمش را وقف کند، می‌تواند باعث نجات جان انسان‌ها شود.

حجت‌الاسلام عاملی با بیان انیکه نوآوری راه حلی برای رفع مشکلات و پیشرفت کشور است، افزود: نوآوری به عنوان یک آورده جدیدی خواهد بود که منشاء خیراتی دائمی می‌شود؛ نوآوری در وقف همان وقف برای نوآوری است؛ منتهی نوآوری باید به‌سوی ایجاد تمدن نوین اسلامی سوق داده شود.

وی با بیان اینکه وقف یک میراث مشترک بشری است که به ما رسیده و ما از طریق نوآوری دامنه آن را تامین و گسترش می‌دهیم، تاکید کرد: فضای مجازی از بالاترین ظرفیت برای خدمات خیر برخوردار است؛ وقف یک اپلیکیشن یا یک نرم‌افزار باعث خیرات زیادی می‌شود؛ فضای مجازی، فضایی جهانی است و تولید در این فضا یعنی تولیدی بی نهایت و دامنه پویایی در این فضا بسیار زیاد وجود دارد؛ فضای مجازی می‌تواند دامنه خیر و وقف را افزایش دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: خِیر عمومی را به حوزه‌های خاص محدود نکنیم و به سوی حوزه نوآوری و نیازهای جامعه سوق دهیم؛ تاسیس مرکز وقف نوآوری، ارزش‌گذاری سالیانه موقوفات، اعلام رسمی درآمدها و اعلام نیازهای اساسی وقف از فعالیت‌هایی است که سازمان اوقاف و امور خیریه می‌تواند برروی آنها تمرکز کند.

حجت‌الاسلام عاملی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم در پرتو تلاش‌های سازمان اوقاف و امور خیریه، شاهد سلامت و ارتقای شاخص‌های ارزش‌های دینی و اسلامی در جامعه باشیم و استقرار جامعه اسلامی در ذیل تمدن نوین اسلامی که یکی از خواسته‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی است، محقق شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر