اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه

میز خدمت الکترونیکی

 راهبردها و  روال ها ی سازمان اوقاف  امور خیریه در حوزه دولت الکترونیکی

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

اکوسیستم کارآفرینی اجتماعی را با محوریت امامزادگان تقویت می‌کنیم

اکوسیستم کارآفرینی اجتماعی را با محوریت امامزادگان تقویت می‌کنیم

گفتگو با رضا معممی مقدم مدیرکل اجتماعی و مشارکتهای سازمان اوقاف و امور خیریه

 شنبه 6 شهریور 1400   255  0      

باتوجه به این که در سال تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها به سر می بریم نظر شما به عنوان مدیرکل اجتماعی و مشارکتهای سازمان اوقاف و امور خیریه در زمینه نهادینه کردن این شعار مهم چیست؟
اماکن مذهبی بسترهای اجتماعی مناسبی جهت نهادينه سازي شعار سال و مساجد و امام زادگان  زمینه ساز مشارکت درونی مردم در تحقق شعار سال هستند. چرا که اقتصاد مبتني بر جامعه‌شناسي است و امری است که در بستری اجتماعی و فرهنگی واقع می شود و از آنجا که مساجد و  امام زادگان در جامعه اسلامي،  مهمترين سرمايه اجتماعي محسوب مي شوند همانطور که رهبر انقلاب فرمودند مناسبت ترين بسترهای اجتماعی و فرهنگی در  نهادينه سازي و تحقق شعار سال اماکنی است که اجتماع مومنین در ان جا شکل می گیرد.
با توجه به ارتباط و تاثیر عمیق بقاع متبرکه بر فرهنگ جامعه، یکی از مکان هایی که می تواند در تحقق شعار سال بسیار موثر باشد، این اماکن مقدس هستند. بقاع متبرکه، می توانند هم جهت دهی خوبی در زمینه تولید  داشته باشند و هم در جهت پشتیبانی از تولید می توانند نقش قابل توجهی داشته باشند.    
 
چه ارتباطی بین شعار سال و فرهنگ و امور اجتماعی وجود دارد ؟
شعار امسال، همچون شعار سالهای گذشته، یک شعار اقتصادی و با رویکرد اجتماعی است. فرهنگ و اجتماع نیز دو واژه درهم تنیده و غیر قابل انفکاک اند. اصلا نمی توان کار فرهنگی و اجتماعی را از هم جدا کرد. این دو مثل دوبال یک پرنده هستند که اگر یکی از آنها نباشد، دیگری هیچ کارایی نخواهد داشت. معارف اسلامی نیز موید این مطلب است. لذا در قرآن کریم می بینیم که اقامه نماز را که سمبل کار فرهنگی است، در کنار زکات که سمبل کار اجتماعی است و با اقتصاد مومنین ارتباط دارد ذکر می کند. با این بیان معلوم می شود اگر یک دستگاه فرهنگی بخواهد موفق شود، باید به مسائل اجتماعی توجهی درخور کند. شعار سال نیز یکی از اهداف بلندی است که تاثیر شگرفی در جامعه اسلامی خواهد داشت. از این رو دستگاه های فرهنگی می بایست به آن توجه ویژه ای کنند و برای تحقق آن تلاش قابل قبولی داشته باشند.
 
همانطور که رهبری در بیانات نوروزی فرمودند: نقش مردم در سرمایه گذاری ها برای تولید و ایجاد جنبشی همچون کمک مومنانه برای جهش تولید در کشور مهم و موثر است لذا پايه و اساس تولید، خود باوری است که این مستلزم فرهنگ سازی است دستگاه هاي فرهنگي،اجتماعی براي نهادينه سازي فرهنگ اقتصاد و تولید وظيفه دارند. فكر مي كنم اگر تبليغ سود بانكي و مصرف گرايي و پوشاك بچه..... و مطبوعات زرد کنترل شود و برنامه های خوبی مثل از کجا شروع کنیم ومسابقه میدان در سیما تقویت شود اتفاقات خوبی خواهد افتاد.
 
در حیطه مسئولیت خودتان یعنی اداره کل اجتماعی و اجرای نیات چه کارهایی می توان در زمینه تحقق شعار سال انجام داد؟
بقاع متبرکه از دیرباز ملجاء بی پناهان بوده و امروزه بقاع متبرکه به جز کارکرد زیارتی و تعظيم شعائر مذهبي ، كاركرد اجتماعي خوبي پيدا كرده اند مثل مساعدت، دستگيري و انفاق لذا كاركرد اجتماعي بقاع تقویت شده است و ما طرح شمیم خدمت را از سال99 آغاز کرده ایم. در این طرح سه گام مهم و اساسی مد نظر بوده است. در گام نخست با بهره گیری از تجربیات کارآفرینان موفق و تعامل با سازمان ها، نهادها، موسسات و گروه هایی که در زمینه آموزش حرفه و صنعت عملکرد مناسب و قابل قبولی دارند، به آموزش متقاضیان کار پرداخته می شود. در گام دوم تلاش می شود با استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه و موقوفات مرتبط و همچنین استفاده از ظرفیت خیرین، زمینه کار و درآمد برای کارآموزان مهیا شود. در گام سوم نیز تلاش می شود با راه اندازی بازارچه های خیریه و فروشگاه های ویژه، محصولات تولید شده توسط جامعه هدف در معرض فروش قرار گیرد.
 
محلات ایران مملو از فرصتهای جدیدی است که با بهره برداری به موقع از این فرصتها با محوریت اماکن مذهبی مثل بقاع امامزادگان می توان معماری جدید اقتصاد خرد را احیا کرد و در کلان موثر بود با توکل بر خدا و همت والای ایرانیان یک برنامه ریزی مدون و کاربردی با شعار هر بقعه یک کارخانه در همه بقاع، تولید از بستر مشاغل خانگی را تقویت می کنیم. یکی از اساسی ترین اهداف ما در این طرح استفاده بهینه از ظرفیتهای بالفعل حداقلی است محصولات در منازل تولید می شود و هزینه های تولید خیلی کاهش می یابد. جهش اقتصادی خیلی از کشورها از ایجاد مشاغل خانگی بوده است و این کارگاه های کوچک رمز موفقیت کشورهای صعنتی بوده است ما در این روش از حبه به خوشه و از خوشه به درخت و از درخت به جنگل می رسیم.
 
نوع آموزش نیز بستگی به مزیتهای منطقه پیرامونی بقعه و همچنین توانایی و ظرفیت کارآموزان دارد و مشاغل مختلفی از جمله، فرشبافی، صنایع دستی، پرورش گیاهان دارویی و... در دستور کار قرار دارد و در این طرح تلاش می شود تا با اجرای مناسب دستورالعمل ابلاغی شمیم خدمت، به خانواده های کم برخوردار توجه ویژه ای صورت گیرد و در مسیر کاریابی و اشتغال آنان قدمی برداشته شود. در این راستا، مراکز افق با تعامل با صاحبان مشاغل، کارگاه ها و کارخانه ها، به شناسایی فرصت های شغلی و معرفی نیروهای مستعد پیرامون بقاع متبرکه اقدام می کنند.
 
این اداره کل در راستای لبیک عملی به شعار جهش تولید در سال گذشته، طرح شمیم خدمت را با هدف توانمدسازی، آموزش و ایجاد شغل برای مجاورین و زائرین بقاع متبرکه در دستور کار خود قرار داد و توانست برای 20 هزار نفر کلاسهای آموزش مهارتی تشکیل دهد و برای حدود 5 هزار نفر زمینه اشتغال فراهم کند. البته با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت های پیش آمده کرونایی و بی کار شدن تعداد قابل توجهی از افراد کم برخوردار در این ایام، ایجاد زمینه اشتغال برای این تعداد قابل قبول است.
 
آیا طرح شمیم خدمت در سال جاری نیز استمرار دارد؟
ان شاءالله در سال جدید نیز که مقام معظم رهبری  بازهم دغدغه تولید و اشتغال را داشته اند و بدین منظور سال را نیز نامگذاری کرده اند، این اداره کل، با قوتی دو چندان برای تحقق شعار سال قدم بر خواهد داشت و در این راستا، اجرای کامل و جامع طرح «شمیم خدمت» را به عنوان یکی از اولویت ها و کارویژه های خود در دستور کار دارد. در زمینه پشتیبانی، بقاع متبرکه سراسر کشور این آمادگی را دارند که از تمام امکانات و ظرفیت های خود در زمینه تولید استفاده و ایفای نقش کنند.اقدامات عملیاتی ما در طرح جامع شمیم خدمت شامل نیاز سنجی شغلی، مشاوره شغلی، ارزیابی طرحهای اقتصادی خانگی، آموزش های کسب و کار ، کاریابی تامین مالی ، بازار یابی فروش و راهبری شغلی است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر