اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

 راهبردها و  روال ها ی سازمان اوقاف  امور خیریه در حوزه دولت الکترونیکی

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

آغاز نهمین دوره طرح «مهر تحصیلی» در حمایت از دانش‌آموزان نیازمند/ توزیع 35 هزار بسته لوازم‌التحریر توسط سازمان اوقاف

آغاز نهمین دوره طرح «مهر تحصیلی» در حمایت از دانش‌آموزان نیازمند/ توزیع 35 هزار بسته لوازم‌التحریر توسط سازمان اوقاف

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه از توزیع 35 هزار بسته لوازم‌التحریر در قالب نهمین دوره طرح مهر تحصیلی در بین دانش‌آموزان نیازمند و بی‌بضاعت خبر داد و گفت: یکی از فعالیت‌هایی را که طی چند سال اخیر به‌عنوان یک طرح ویژه در سازمان اوقاف و امور خیریه شروع کردیم و جزو طرح ویژه‌های موثر و اثرگذار بوده و انعکاس خوبی در جامعه داشته، طرح مهر تحصیلی بوده است.

 یک شنبه 21 شهریور 1400   317  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی این سازمان در حاشیه ارسال نهمین دوره از بسته‌های مهر تحصیلی به استان‌های مختلف کشور که از محل شرکت چاپ و انتشارات سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد از توزیع 35 هزار بسته لوازم‌التحریر در بین دانش‌آموزان نیازمند و بی‌بضاعت خبر داد و اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در نیات موقوفات جزو موضوعات پرتعداد تلقی می‌شود، بحث حمایت از دانش‌آموزان، حوزه آموزش و تعلیم و تربیت است.

وی تصریح کرد: یکی از فعالیت‌هایی را که طی چند سال اخیر به‌عنوان یک طرح ویژه در سازمان اوقاف و امور خیریه شروع کردیم و جزو طرح ویژه‌های موثر و اثرگذار بوده و انعکاس خوبی در جامعه داشته، طرح مهر تحصیلی بوده است؛ معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در این طرح سعی کرده تا بین موقوفاتی که برای حمایت از دانش‌آموزان بی‌بضاعت وقف شده، یک وحدت رویه‌ای را ایجاد کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر تولید ملی بودن تمامی اقلام بسته‌های مهر تحصیلی، افزود: در راستای اجرای این طرح، تفاهم‌نامه‌ای را در راستای تهیه، بسته‌بندی و ارسال بسته‌های مهر تحصیلی با سازمان و چاپ و انتشارات منعقد کردیم؛ بسته‌های لوازم‌التحریر در قالب بسته‌های مهر تحصیلی از محل عواید موقوفات مرتبط تهیه و در بین تمامی استان‌ها توزیع می‌شود؛ البته 13 هزار بسته از این 35 هزار بسته را سازمان اوقاف و امور خیریه به‌صورت حمایتی تهیه کرده است.

حجت‌الاسلام عادل با بیان اینکه سال گذشته 40 هزار بسته مهر تحصیلی توزیع شد اما امسال به‌دلیل افزایش قیمت‌ها با وجود افزایش ریالی نسبت به سال گذشته، 35 هزار بسته تهیه و توزیع می‌شود، یادآور شد: قیمت هر بسته در مقطع متوسطه 220 هزار تومان و قیمت هر بسته در مقطع ابتدایی 210 هزار تومان است، البته اگر دانش‌آموزان خودشان بخواهند چنین بسته‌ای را تهیه کنند، مبلغی بیش از این باید بپردازند؛ ارزش ریالی این 35 هزار بسته نیز 7 و نیم میلیارد تومان است.

رضا معممی مقدم مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه نیز درباره اجرای طرح مهر تحصیلی گفت: طرح مهر تحصیلی زنجیره کاملی از تولید، عرضه و تقاضا بوده که کمتر به آن توجه شده است؛ این طرح به‌نوعی یک پویش ملی است.

وی با اشاره به آیات و روایات مختلف در خصوص اهمیت والای جایگاه علم و دانش در دین اسلام، افزود: آینده کشور در گروی تعلیم و تربیت است و ارتباط معناداری بین بی‌سوادی با آسیب‌ها و بزه‌های اجتماعی وجود دارد؛ یعنی کسانی که بی‌سواد می‌مانند بستر برای انحرافات اجتماعی‌شان فراهم‌تر است.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: ما مشاهده می‌کنیم که واقفان خیراندیش به بسط و گسترش علم کشورمان توجه بسیار زیادی داشته‌اند؛ سازمان اوقاف و امور خیریه در اینجا نقش واسطه را دارد، یعنی از کسی که وقف می‌کند، می‌گیرد و به کسی که متقاضی است، تقدیم می‌کند.

معممی مقدم با بیان اینکه یک هزار و 274 موقوفه مرتبط با طرح مهر تحصیلی داریم که 553 موقوفه دارای درآمد هستند و در این طرح مشارکت می‌کنند، تصریح کرد: در همین طرح مهر تحصیلی مشاهده می‌کنیم در یکی از استان‌های کشور هیچ موقوفه‌ای مرتبط با طرح وجود ندارد یا در دو استان این عدد (موقوفات مرتبط با طرح) یک رقمی است و در هفت استان این عدد (موقوفات مرتبط با طرح) دو رقمی است.

وی با اشاره به اینکه کیف‌های استفاده شده در طرح مهر تحصیلی توسط زندانیانی در شهر مشهد تولید می‌شود، تاکید کرد: حقوق 350 نفر ذیل این طرح به‌مدت دو ماه پرداخت شده است؛ اینها به‌طور مستقیم است حالا در نظر بگیرید که یک هزار و 500 نفر هم به‌طور غیرمستقیم مشغول کار هستند.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه اجرای طرح مهر تحصیلی از ابتدای ماه رمضان شروع شد ،افزود: اکثر بسته‌ها توزیع شده و به دست جامعه هدف ما رسیده است و مابقی تا قبل از مهرماه به دست بهره‌مندان خواهد رسید؛ کار خوبی که در این طرح انجام شده، این است که برای هر استان شماره حسابی برای مشارکت مردم راه‌اندازی شده است که استان‌ها بتوانند با مشارکت مردم محلی خودشان در این طرح مشارکت کنند.

قدرت‌الله جنگروی مدیرعامل شرکت چاپ و انتشارات سازمان اوقاف و امور خیریه نیز گفت: طرح مهر تحصیلی براساس سیاست‌های ابلاغی ریاست سازمان و همچنین با تعامل و همکاری با معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان انجام می‌گیرد؛ از این 35 هزار بسته مهر تحصیلی، 22 هزار و 500 بسته در مقطع ابتدایی و 12 هزار و 500 بسته در مقطع متوسطه توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام مواد اولیه بسته‌های مهر تحصیلی با بهترین کیفیت و تولید داخل است، افزود: در حال حاضر بسته‌ها از این شرکت در حال ارسال به تمامی استان‌های کشور است؛ با این کار توانستیم هم نیت واقفان را اجرا کنیم و هم اشتغالزایی را ایجاد کنیم؛ در این کار 250 نفر به‌صورت غیرمستقیم با ما در ارتباط بودند؛ حتی در برخی مراحل کار مثل بسته‌بندی از افرادی که تحت پوشش بهزیستی بودند نیز کمک گرفتیم.

مدیرعامل شرکت چاپ و انتشارات سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: تاکنون بسته‎های مهر تحصیلی در 20 استان کشور توزیع شده و توزیع در دیگر استان‌ها نیز تا قبل از آغاز مهرماه انجام می‌شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر