اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

 راهبردها و  روال ها ی سازمان اوقاف  امور خیریه در حوزه دولت الکترونیکی

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

لزوم اجرای برنامه‌ای جامع برای بازپس‌گیری حقوق موقوفات/ باید نهضت وقف در جامعه را راه‌اندازی کرد

لزوم اجرای برنامه‌ای جامع برای بازپس‌گیری حقوق موقوفات/ باید نهضت وقف در جامعه را راه‌اندازی کرد

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه باید برنامه‌ای جامع برای بازپس‌گیری حقوق موقوفات اجرایی شود، گفت: باید نهضت وقف در جامعه را راه‌اندازی کرد؛ برای این منظور لازم است تا افرادی که تمایل به وقف دارند، شناسایی شوند و مزایای وقف و دقت نظر اوقاف برای اجرای امینانه نیت واقفان را برای آنها تبیین کرد.

 شنبه 27 شهریور 1400   169  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به فعالیت‌های خوب سازمان اوقاف و اداره کل اوقاف قم، اظهار کرد: وقف یکی از سنت‌های اصیل دینی و انسانی است و در اسلام هم حضرت محمد (ص) به‌صورت عملی پایه‌گذار وقف بوده‌اند.
 
وی با بیان اینکه علما و بزرگان هم در توصیه به وقف و هم به‌صورت عملی پیشگام بوده‌اند و موقوفات بسیاری از آنها به یادگار مانده است، افزود: موقوفات همواره ناظر به نیازهای مردم و موضوعات انسانی، دینی و اقتصاد جامعه بوده‌اند.
 
استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: امروزه نیاز به وقف در زمینه مسائل علمی داریم؛ موضوعاتی که به پیشرفت همه جانبه کشور منجر شوند و نخبگان را مورد حمایت قرار دهند؛ در جوامع دیگر که حتی بحث مسائل مذهبی و دینی هم در میان نیست، موقوفاتی برای پیشرفت علمی و اقتصادی وجود دارد و اندیشکده‌ها و دانشگاه‌های بسیاری بر پایه وقف بنا شده‌اند.
 
آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه ظرفیت‌های وقف بیش از اینهاست که امروزه می‌بینیم، گفت: در عین حال موقوفاتی وجود دارد که همه یا بخشی از آنها تصرف شده و حقوق آنها ادا نمی‌شود، بنابراین باید برنامه‌ای جامع برای بازپس‌گیری حقوق موقوفات اجرایی شود.
 
وی با اشاره به موقوفات حوزوی کشور، تصریح کرد: اگر این موقوفات به‌طور کامل احیا و از تصرف برخی نهادها و افراد خارج شود، بسیاری از نیازمندی‌های حوزه‌ها تامین خواهد شد و این امر نیاز به پیگیری جدی دارد.
 
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: برخی مواقع می‌بینیم تصرفاتی تاریخی در موقوفات صورت گرفته و تلقی عمومی، مالکیت خصوصی آنهاست و مقدمات بسیاری لازم است تا بتوان حقوق اینگونه موقوفات را احیا کرد؛ باید با دقت نظر برای احیای موقوفات این چنینی اقدام کرد تا مشکلات اجتماعی به وجود نیاید و ضرر آن بیش از نفعش نباشد؛ همچنین افزایش اجاره بهای موقوفات هم باید با لحاظ کردن شرایط اقتصادی جامعه باشد.
 
آیت‌الله حسینی بوشهری بر ضرورت ترویج وقف و ایجاد موقوفات جدید تاکید کرد و یادآور شد: باید نهضت وقف در جامعه را راه‌اندازی کرد؛ برای این منظور لازم است تا افرادی که تمایل به وقف دارند، شناسایی شوند و مزایای وقف و دقت نظر اوقاف برای اجرای امینانه نیت واقفان را برای آنها تبیین کرد.
 
وی با بیان اینکه فروش برخی املاک موقوفه به‌صورت سرقفلی هم مشکلاتی برای احیای آنها به وجود آورده است، گفت: باید تیمی متخصص با در نظر گرفتن فایده و هزینه‌ها، اقدام به این کار کنند تا حساسیت‌برانگیز نشود.
 
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان خاطرنشان کرد: در دوره‌ای نسبت به وقف اعتمادسوزی شده، بنابراین باید آثار این قضیه را با اعتمادسازی پاک کرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر