اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

پورتال جدید سازمان اوقاف وا مور خیریه

زائران رضوی

 راهبردها و  روال ها ی سازمان اوقاف  امور خیریه در حوزه دولت الکترونیکی

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

سنددار شدن 23 هزار رقبه ملکی در 6 ماه نخست سال 1400/ رسیدگی به وضعیت اسناد موقوفه یکی از دغدغه‌های سازمان اوقاف است

سنددار شدن 23 هزار رقبه ملکی در 6 ماه نخست سال 1400/ رسیدگی به وضعیت اسناد موقوفه یکی از دغدغه‌های سازمان اوقاف است

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از سنددار شدن 23 هزار رقبه ملکی در 6 ماه نخست سال 1400 خبر داد و گفت: رسیدگی به وضعیت اسناد موقوفه و حفظ آنها یکی از دغدغه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه است.

 یک شنبه 25 مهر 1400   296  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه پیش از ظهر امروز (25 مهر) در مراسم «رونمایی از نظام هویت هوشمند موقوفات کشور» که در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد، اظهار کرد: من اینجا به جهت تقدیر و تشکر از ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونت‌ها و ادارات کل این سازمان که در جهت نظام هویت هوشمند موقوفات کشور تلاش‌کرده‌اند، حضور دارم.
 
وی رسیدگی به وضعیت اسناد موقوفه و حفظ آنها را یکی از دغدغه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد و افزود: برخی افراد در طول تاریخ درصدد اختفای این اسناد بوده‌اند و حتی در برخی موارد این اسناد تاریخی، مورد تعدی و تجاوز واقع شدند.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه «نظام هویت هوشمند موقوفات کشور» حرکت و سرعت ما را برای رسیدگی به اسناد موقوفه افزایش می‌دهد، تصریح کرد: با این تفاهم‌نامه، پلاک‌های وقفی را بررسی می‌کنیم؛ در گام دوم سازمان اوقاف و امور خیریه را شفاف‌تر و موثرتر مشاهده خواهید کرد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی تاکید کرد: «نظام هویت هوشمند موقوفات کشور» باعث می‌شود تا سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای حل مشکلات با برخی نهادها مثل سازمان جنگل‌ها، مذاکره شفاف‌تری داشته باشد.
 
وی با اشاره به مهم بودن سه گذاره حفظ موقوفات، افزایش منافع موقوفات منفعتی و اجرای نیت در سازمان اوقاف و امور خیریه، گفت: سامانه نظام هویت هوشمند موقوفات کشور یاری‌دهنده ما در گذاره اول خواهد بود و قدرت تصمیم‌گیری ما را افزایش می‌دهد.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر اینکه 23 هزار رقبه ملکی از اراضی موقوفه در 6 ماه نخست سال 1400 دارای سند شدند، تصریح کرد: تا پایان سال 1400 شناسه‌ها را تکمیل می‌کنیم و سراغ پلاک‌های ثبتی می‌رویم.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی خاطرنشان کرد: ان‌شاءلله «نظام هویت هوشمند موقوفات کشور» بر شفافیت بیافزاید و باعث شود تا مردم وقف‌های جدیدی داشته باشند؛ در همین ایام نیز وقف‌های جدید زیادی با نیازهای توسعه علم و فناوری به ثبت رسیده است.
 
ذبیح‌الله خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این مراسم گفت: به مناسبت دهه وقف ما نظام هویت هوشمند موقوفات کشور را تعیین می‌کنیم که نقش موثری در شفافیت موقوفات، تسریع در انجام امور، ارتقاء کیفیت، ارائه خدمات و نظارت الکترونیکی دارد.
 
وی ادامه داد: در واقع با هر وقفی، یک شخصیت حقوقی جدید ایجاد می‌شود که این شخصیت حقوقی نیاز به یک شناسه دارد و همانطور که با تولد هر فرد یک شناسنامه حقیقی برای احراز هویت صادر می‌شود با هر وقفی نیز یک شناسه ملی و شناسنامه حقوقی صادر می‌شود که احراز هویت آن شخصیت حقوقی از طریق این شناسه ‌صورت یکتا صورت می‌گیرد.
 
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: بعد از آن تمام امور از طریق آن شناسه قابل رصد و پیگیری است و تاکنون نیز اختصاص شناسه به‌صورت وقفی در سازمان ثبت صورت می‌گرفت، اما با همکاری سازمان اوقاف در دوره جدید این نظام هویت هوشمند ایجاد شده است تا از این به بعد به محض اینکه وقفی صورت می‌گیرد، اطلاعات آن به‌صورت الکترونیکی به سازمان ثبت ارسال و به‌صورت الکترونیکی نیز تمام مشخصات اطلاعات آن و به‌صورت لحظه‌ای فراهم می‌شود و تمام مراحل و تغییرات به‌طور الکترونیکی انجام می‌گیرد.
 
خدائیان یادآور شد: با این اطلاعات الکترونیکی هم شفافیت در اداره آن صورت می‌گیرد و هم با سرعت عملی که ایجاد می‌شود ما تعداد زیادی شناسه حقوقی اختصاص می‌دهیم؛ ضمن اینکه امکان اشتباه نیز کمتر می‌شود و یک نوع تحول در بحث نظارت بر موقوفات با ایجاد نظام هویت هوشمند صورت می‌گیرد.
 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر