• بله
  • اینستاگرام
لوگوی اوقاف

اخبار

بيشتر

يكشنبه26شهريور1402

17:47

104

۷۳درصد ثبت‌نام‌کنندگان جایزه نوبل ایرانی دانش‌آموزان دختر هستند

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز گفت: براساس آمار و اطلاعات موجود ۷۳ درصد ثبت نام کنندگان برای رقابت در شصت و یکمین دوره جایزه ویژه البرز (نوبل ایرانی) را دانش آموزان دختر تشکیل می دهند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز گفت: براساس آمار و اطلاعات موجود ۷۳ درصد ثبت نام کنندگان برای رقابت در شصت و یکمین دوره جایزه ویژه البرز (نوبل ایرانی) را دانش آموزان دختر تشکیل می دهند.

حیدر ارشدی با بیان اینکه استقبال دانش آموزان دختر و پسر در این دوره نشانگر اهمیت این قشر از نوجوانان کشورمان برای نقش‌آفرینی بیشتر و مؤثرتر آنها در آینده علمی، فرهنگی و پیشرفت کشور است، اظهار داشت: براساس آمار موجود ۱۹ درصد از شرکت‌کنندگان در شاخه فنی و حرفه‌ای، ۸۱ درصد در شاخه نظری، ۴۱ درصد رشته‌ علوم تجربی، ۱۵ درصد در رشته‌ ریاضی و فیزیک و ۲۵ درصددر رشته‌ علوم انسانی و معارف اسلامی بوده که اصولا باتوجه به اهمیت رشته‌های مختلف در نظام آموزشی، بنیاد فرهنگی البرز نیز قصد و خواسته اش بر این بوده که همه گروههای آموزشی را در این فرآیند همراه کند.
وی با تاکید بر اینکه شیوه اجرای نیت واقف در بنیاد فرهنگی البرز (وابسته به سازمان اوقاف و امورخیریه) به عنوان متولی قدیمی ترین و با سابقه ترین جایزه علمی کشور از طریق برگزاری سالیانه همایش های ملی در دو بخش نخبگان و دانش آموزی حاصل می شود، افزود: در سال جاری و مقارن با شصت و یکمین سالگرد تأسیس بنیاد البرز، مراسم جایزه البرز ۱۴۰۲ در بخش نخبگان با هدف تجلیل از دانشمندان، نوآوران، دانشگاهیان و حوزویان برتر سراسر کشور در نیمه اول سال برگزار شد و تمهیدات برگزاری جایزه البرز در بخش دانش‌آموزی نیز با هدف تقدیر از دانش‌آموزان برتر پایه‌های نهم و دوازدهم سراسر کشور در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ در رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی و معارف اسلامی، فنی و حرفه‌ای و کاردانش سراسر کشور، در نیمه آبان ماه در دستور کار قرار دارد.
به گفته وی، فرایند انتخاب دانش آموزان برتر در جایزه البرز ۱۴۰۲ بدین ترتیب است که به دنبال انتشار فراخوان جایزه البرز و پس از ابلاغ بخشنامه وزارت آموزش و پرورش، دانش آموزان واجد شرایط در هر استان، از طریق سامانه جایزه البرز به نشانی www.alborzprize.ir ثبت نام کردند.
ارشدی ادامه داد: تعداد کل شرکت‌کنندگان حائز شرایط در بازه زمانی یک ماهه ثبت‌نام که از ۲۰ تیر تا ۲۰ مرداد ادامه داشت، ۳۴۶۷ نفر از سراسر کشور بوده است که در مقطع متوسطه اول ۲۰۰۵ نفر و در مقطع متوسطه دوم ۱۴۶۲ نفر ثبت‌نام کردند.
افزایش دوبرابری مشارکت دانش آموزان
مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز اظهار داشت: علیرغم شرایط و ضوابط سخت گیرانه ثبت نام اولیه دانش‌آموزان در سامانه جایزه البرز که صرفاً نفراتی که دارای رتبه های ممتاز تحصیلی و معدل بالای ۱۹ در تمامی پایه ها بودند، این امکان را داشتند؛ با این حال، میزان مشارکت دانش‌آموزان در جایزه البرز دانش آموزی در مقایسه با سال گذشته، با افزایش بیش از دو برابری نفرات مواجه گردید.
وی ادامه داد: با خاتمه فرایند ثبت نام، مرحله بارگذاری مدارک دانش‌آموزان واجد شرایط در حال انجام است که زمان تکمیل فرم داوری و بارگذاری مدارک برای دانش‌آموزان پایه نهم از ۲۲ مرداد تا ۱۰ شهریورماه بود و برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم نیز از ۱۱ شهریور تا ۳۰ شهریور تعیین شده است.
وی گفت: با پایان مهلت بارگذاری مدارک توسط دانش‌آموزان، پالایش مستندات دریافتی و راستی‌آزمایی آن‌ها از طریق استعلام از مراجع ذیربط و همچنین، داوری و انتخاب نهایی از میان افراد واجد شرایط توسط کمیته علمی جایزه البرز انجام می‌شود و با انتخاب برگزیدگان نهایی شصت و یکمین سال جایزه البرز، طی مراسمی ملی در نیمه آبان ماه سال ۱۴۰۲ از ایشان با اهدای گواهی جایزه البرز و جوایز نقدی تقدیر می‌شود.
افزایش ۵۰ درصدی جایزه سال جاری
ارشدی اظهار داشت: رقم جایزه البرز ۱۴۰۲ در بخش دانش‌آموزی با افزایش پنجاه درصدی نسبت به سال قبل تعیین گردیده و بر این اساس، به هر یک از دانش‌آموزان منتخب کشوری در پایه های نهم و دوازدهم به ترتیب مبلغ ۳۰۰ و ۴۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی همراه با گواهی جایزه البرز از طرف بنیاد فرهنگی البرز اعطا می‌شود.

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

آخرین اخبار

بيشتر

اخبار

بيشتر

پیوندها

بيشتر
  • تعداد بازديد اين صفحه: 1025767
  • تعداد بازديد اين صفحه در امروز: 438
  • تعداد کل بازديد کنندگان سايت: 4194223
  • تعداد کل بازديد کنندگان سایت در امروز : 4680